læs højt
|
patient nr 001
Det lyder lidt spooky at være patient nr 001, men ikke desto mindre har jeg en journal, der netop har dette nr.. Jeg her frivilligt med i medicinsk forsøg med kolesterol sænkende medicin..

Jeg skal hver 14. dag tage en injektion med noget placebo / medicin i det 2 år lange forsøg. Det skal så i den periode vise om det betyder noget at man får den medicin eller ej.. jeg ved at mit kolesterol ved starten af forsøget var væsentlig forhøjet og at jeg ikke kan behandles med de traditionelle behandlingsmetoder.
Statiner
Da jeg ikke tåler Statiner og ligende behandling medtoder. Der er jeg villig til at prøve evolocumab (AMG) også så. Håber jeg bare på at det ikke er placebo jeg bliver tildelt.
Jeg ved at jeg efter 8 dag fik tjekket kreatinkinase og at det var lettere forhøjet, det er tilsyneladende det der altid går galt når jeg tager kolesterol sænkende medicin .. og jeg holder øje med yderelige symptomer på muskelnedbrydning. Og håber på at det ikke bliver så slemt at vi må seponere behandlingen med evolocumab
Det er noget jeg naturligvis vil følge op på i flere artikler her på siden.